Main menu

Çimenlik bir alanın sıfırdan tesisine yönelik yedi aşama;

 • 1.Aşama Open or Close
  Toprak, kürek derinliğinde bellenmelidir. Bu arada yeşil gübreleme maksadıyla kullanılan bitkiler de, humusun arttırılması ve biyolojik gübreleme için toprağa karışmalıdır. Toprağın kalitesinin artması için ayrıca 100 metre kareye 4-5 çuval bahçe humusunu da eşit olarak dağıtabilir, iyice yedirebilirsiniz. Toprak bu aşama ile iyice incelmiş olacaktır.
 • 2.Aşama Open or Close
  Mevcut bitki kalıntılarının, iri taşların vs. giderilmesi ve yüzeyin aynı anda düzleştirilmesi için, ekim yapılan alan tırmıkla işlenir.
 • 3.Aşama Open or Close
  Alan şimdi 14 gün ilâ 3 hafta kadar dinlenmelidir. Öyle ki, toprak iyice otursun ve en üst işlenmiş tabakadaki ayrık otları çimlenip filizlensinler.
 • 4.Aşama Open or Close
  Dinlenme süresinden sonra yüzey bir kez daha 2-3 cm derinliğinde gevşetilir ve bu maksatla bir tırmık kullanılır.Bu şekilde ayrık otları giderilir ve düz olmayan kısımlar düzeltilir .Toprak aşırı gevşek olmasın diye, üzerinden silindirle geçilir veya toprak tahtalarla sıkıştırılır.
 • 5.Aşama Open or Close
  Yüzey çok aşırı nemli değilse, gerekli çim karışımını (gereken ekim yoğunluğunu uygulayarak) elle veya bir serpici araba ile eşit olarak ekin. Çimi ilkbahardan sonbahar sonuna kadar ekebilirsiniz. Bu arada en elverişli aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Hafif bulutlu, yağmursuz ve rüzgarsız bir gün ekim için idealdir. Çim tohumlarına optimum başlangıç koşulları sunabilmek için, yeni ekilen tohumlara ayrıca özel bir gübre de ekleyin (başlangıç gübresi). Çim tohumlarını ve gübreyi hafifçe tırmıkla düzenleyin ve sonra sıkıştırın. Gerekirse hafifçe ıslatın. Böylece, tohumlar kurumaya karşı korunmuş olacaklardır.
 • 6.Aşama Open or Close
  Takip eden 3-4 ay boyunca, yeni ekilen yüzey kurumaya karşı korunmalıdır. Gerekirse bir fıskiye sistemiyle yağmurlama yapılmalıdır. Önemli olan, fıskiye sisteminin ince delikli olmasıdır. Yoksa tohumlar aşırı suyla birlikte akar gider veya toprak çamura dönüşür ve sonra sertleşir. Yağmurlamanın en elverişli zamanı, sabahın ilk saatleri veya akşamın geç saatleridir.
 • 7.Aşama Open or Close
  Çimlerin boyu yaklaşık 8-10 cm kadar olunca (el boyu), taze çim ilk defa biçilir. Çim biçme makinesinin bıçakları olabildiğince keskin olmalıdır, zira çimler hâlâ çok hassastır. Ayrıca ilk biçmede sadece uçlar (1-2 cm) alınmalıdır. Daha sonraki biçme uygulamalarında arzu edilen çim boyunu tatbik edebilirsiniz. Çimler sık sık biçilirse (özellikle de ilk aşamalarda), çimenlik alan kısa süre içinde sık ve güçlü olur.

FacebookG+Twitter